BLOG Szukasz pracy na wakacje? Bądź czujny!

Data publikacji: 26.06.20183 min. czytania

Szukasz pracy na wakacje? Bądź czujny!

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim rośnie zapotrzebowanie na pracowników. Hotele, ośrodki wypoczynkowe, restauracje, kawiarnie i inne obiekty związane z ruchem turystycznym pilnie szukają osób do pracy. Okazji do zarobienia jest wiele, ale trzeba uważać na nieuczciwych pracodawców. Jak nie dać się oszukać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Tylko umowa o pracę da ci gwarancję bezpieczeństwa

Nie zgadzaj się na pracę bez podpisania umowy, nawet jeśli oferta wydaje się być atrakcyjna. Uczciwy pracodawca jest odpowiedzialny za osoby, które zatrudnia. Tylko etat gwarantuje Ci ubezpieczenie, wypłatę wynagrodzenia w przypadku choroby, płatne urlopy oraz pewność, że wypłatę dostaniesz zawsze na czas. W McDonald’s dajemy umowę o pracę wszystkim pracownikom już od pierwszego dnia. Jest w niej jasno określone wynagrodzenie oraz termin jego wypłacenia. Tylko po podpisaniu takiej umowy pracownikowi należą się wszystkie przywileje opisane w kodeksie pracy.

Nie daj się nabrać na wysokie prowizje

W miejscu, gdzie Twoje wynagrodzenie zależy od ilości sprzedanego towaru czy liczby zebranych koszyków malin, upewnij się, ile zarobisz na tzw. podstawie. Pamiętaj, że kwota minimalna, jaką musi Ci wypłacić pracodawca została określona w kodeksie pracy. Nie daj się skusić potencjalnie wysokim zarobkiem, ponieważ takie wyniki są zwykle niemożliwe do osiągnięcia. Upewnij się, ile zarobisz na pewno – bez względu na prowizję czy wyniki pracy.

Ustal godziny pracy

Praca na pełen etat to 40 godzin tygodniowo – pamiętaj o tym przy ustalaniu godzin pracy. Niestety w sezonie urlopowym, kiedy większość lokali gastronomicznych przeżywa oblężenie, w niektórych z nich wymaga się od pracowników dyspozycyjności po kilkanaście godzin dziennie. Zastanów się, czy warto rezygnować z wypoczynku czy spotkań ze znajomymi. Osoby zatrudnione w McDonald’s nie dość, że otrzymują wynagrodzenie za każdą godzinę, to jeszcze mogą zgłaszać przełożonym preferowany grafik. Dzięki temu wielu z nich łączy pracę z wychowywaniem dzieci, nauką czy po prostu ma czas na swoje przyjemności.

Uważaj na pośredników

Okres wakacji to rozkwit działalności pośredników, nie zawsze uczciwych. Jeśli z takiego korzystasz, dobrze sprawdź jego wiarygodność – od tego zależy, czy obietnice co do rodzaju pracy czy wynagrodzenia pokryją się z rzeczywistością. Pamiętaj też, że pracę z łatwością możesz znaleźć samodzielnie. Złożenie aplikacji do McDonald’s może zająć Ci dosłownie pół minuty! Wystarczy wybrać lokalizację i wypełnić króciutki formularz, a jeszcze prościej – przyjść do najbliższej restauracji i zgłosić chęć do pracy.

Myśl długoterminowo

Kto powiedział, że praca wakacyjna musi się skończyć wraz z końcem lata? Owszem, są miejsca, które działają wyłącznie w sezonie, kiedy w okolicy są turyści, ale są też takie, w których praca jest przez cały rok. W McDonald’s stawiamy na długie relacje, bez względu na porę roku. Zatrudniamy zarówno wielu studentów, którzy z powodzeniem łączą pracę z nauką, jak i rodziców wychowujących dzieci, czy osoby dojrzałe, które wiedzą, że mają tu pewną przyszłość. Wszyscy z nich mają taką samą szansę na awans i rozwój. To co, spróbujesz?

Wyszukaj oferty pracy

Wpisz miejscowość lub wyszukaj  najbliższe restauracje, korzystając z geolokalizacji. Możesz też szukać ofert, wybierając stanowisko, które Cię interesuje.

Wybierz interesujące Cię oferty