Data publikacji: 17-06-20223 min. czytania
Tłumy na otwarciu pierwszego McDonald’s w Polsce
CZYTAJ WIĘCEJ
Data publikacji: 21.09.20183 min. czytania
Wysokie ceny mieszkań na wynajem i koszty życia w dużym mieście to coś, z czym zderzają się młode osoby, zwłaszcza te, które przyjechały na studia z mniejszych miejscowości. Początek roku akademickiego dla wielu studentów oznacza więc nie tylko powrót na uczelnię, ale też konieczność poszukiwania pracy.
Choć sytuacja na rynku sprzyja kandydatom, to wielu pracodawców ciągle wymaga dyspozycyjności, o którą trudno zwłaszcza na pierwszych latach studiów, kiedy obciążenie nauką jest spore. Są jednak firmy, które chętnie sięgają po osoby uczące się i stwarzają im warunki pozwalające łączyć pracę z pozostałymi zobowiązaniami.
Nauka odpowiedzialności i przedsiębiorczości
Jak podkreśla Monika Szyperek, Koordynatorka Centrum Pracy McDonald’s, zdobywanie doświadczenia już w trakcie nauki ma dużą wartość: „Praca uczy młodych odpowiedzialności i przedsiębiorczości. Trafiając do nas, zyskują pewność siebie, bo z każdym dniem lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach, muszą się stawać coraz bardziej samodzielni. Widzimy, że osoby, które wcześnie zaczynają zarabiać na własne potrzeby, mają też większy szacunek do pieniędzy i potrafią nimi lepiej zarządzać. To daje satysfakcję, a nawet dumę – w końcu dobrze jest być zorganizowanym, opanowanym. To przydaje się nie tylko w McDonald’s i nie tylko w pracy”.
Elastyczne podejście do czasu pracy
Choć restauracja musi pracować nieprzerwanie także w trakcie sesji egzaminacyjnej czy ferii, McDonald’s chętnie zatrudnia studentów i dopasowuje grafik do ich potrzeb. Renata Prys, Dyrektor HR McDonald’s Polska, podkreśla: „Załogi naszych restauracji są bardzo zróżnicowane. Jesteśmy otwarci na studentów; wielu z nich zaczyna pracę z nami już na pierwszych latach studiów. Część traktuje ją jako pracę dorywczą, część chce się rozwijać w naszych strukturach, awansuje i zostaje z nami na dłużej. Pracują z nami, bo rozumiemy ich potrzeby i elastycznie podchodzimy do czasu pracy: kierownicy tak dopasowują grafik, żeby łatwo było pogodzić pracę ze studiami. Można pracować w weekendy, można wskazać godziny, które nie kolidują z zajęciami na uczelni. Nie wymagamy też pracy na pełen etat, bo wiemy, że młode osoby potrzebują też czasu na rozrywkę i spotkania ze znajomymi”. Te słowa potwierdza Natalia, zatrudniona w jednej z warszawskich restauracji, studentka Uniwersytetu SWPS: „Dla mnie wielką wartością pracy w Maku jest to, że nigdy nie muszę rezygnować z zajęć na uczelni. Studia są dla mnie priorytetem i kierownik mojej restauracji rozumie to w stu procentach”.
Umowa i… rozwój
Co może być zaskakujące, swoim pracownikom, także studentom zatrudnionym w niepełnym wymiarze, McDonald’s zapewnia umowę o pracę. Gwarantuje to możliwość skorzystania z przywilejów pracowniczych, np. płatnych zwolnień chorobowych i urlopów. To jednak nie wszystko, na co mogą liczyć pracownicy McDonald’s. Jak dodaje Renata Prys: „Wielu osobom praca w restauracji kojarzy się z mało ambitnym zajęciem. Najczęściej nie zdają sobie bowiem sprawy, że to także duży i wymagający biznes. Studenci, którzy do nas trafiają, jeśli tylko chcą rozwijać się w restauracji, mają możliwości, by szybko awansować i przejąć dużą odpowiedzialność. Mamy przykłady pracowników, którzy w niedługim czasie zostali kierownikami i zarządzają całą restauracją: jakością, zapasami, sprzedażą i finansami, sporym zespołem. To wyzwanie, ale mamy narzędzia pozwalające tak przygotować także młode osoby, aby mu sprostały. Na takie szanse w innych miejscach często czeka się latami”.
Pracodawca na dużą skalę
McDonald’s to obecnie ponad 20 tys. pracowników zatrudnionych w 390 restauracjach w całej Polsce. Znaczny procent załogi stanowią studenci. Pracę zaczynają od najprostszych stanowisk, aby od podszewki poznać całość restauracji, ale bardzo szybko mogą awansować na stanowiska menedżerskie. Wtedy poza umową i dopasowanym grafikiem, mogą też liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe – jeśli mają dobre wyniki zarówno na studiach, jak i w pracy, mogą ubiegać się o stypendium od McDonald’s. Firma zapewnia im również wewnętrzne szkolenia związane z zarządzaniem wszystkimi obszarami restauracji (np. zarządzanie zmianą, zespołem czy finansami) przydatne w dalszej pracy zawodowej.
Data publikacji: 17-06-20223 min. czytania
Tłumy na otwarciu pierwszego McDonald’s w Polsce
CZYTAJ WIĘCEJ
Data publikacji: 04-06-20223 min. czytania
„Po prostu chciałem się rozwijać, a Mak mi w tym pomógł!”
CZYTAJ WIĘCEJ
Data publikacji: 07-06-20223 min. czytania
Cierpliwość kluczem do sukcesu!
CZYTAJ WIĘCEJ
Data publikacji: 21-01-20222 min. czytania
Ekspert od burz i pożarów. Poznajcie Andrzeja Kaczmarka, asystenta kierownika restauracji McDonald’s® i bohatera podcastu „W różnych sMakach”
CZYTAJ WIĘCEJ