BLOG 5 mitów na temat pierwszej pracy

Data publikacji: 01.08.20194 min. czytania

5 mitów na temat pierwszej pracy

Bez względu na to, czy jesteś studentem, czy kończysz szkołę średnią, poszukiwanie pierwszej pracy to duże wydarzenie i poważna zmiana w życiu. Na pewno usłyszysz od znajomych i rodziny wiele różnych opinii na temat życia zawodowego. Sprawdź 5 mitów, które nie znajdą odzwierciedlenia w rzeczywistości.

W pracy się tylko pracuje
Oczywiście, że trzeba wykonywać swoje obowiązki, ale miejsce pracy jest przede wszystkim społecznością, grupą ludzi, do której się przynależy. W dzisiejszych czasach jest coraz mniej zawodów, w których nie ma się kontaktu z drugim człowiekiem, i całe szczęście! Przebywając z kimś 8 godzin dziennie, możemy naprawdę zbudować trwałe relacje. Ludzie poznają w pracy znajomych, przyjaciół, a nawet znajdują miłość. Jeśli mamy w firmie zgraną ekipę, to wtedy o wiele chętniej się do niej przychodzi. Jak mówi Kornelia, jedna z pracowniczek McDonald’s: Zawsze kiedy przychodzę do pracy w złym humorze, to wychodzę w dobrym. W naszych restauracjach każdy działa w zespole, a pracownicy nie tylko razem obsługują gości, ale też razem świętują urodziny, wychodzą na miasto, jeżdżą na szkolenia. Nic dziwnego, że dla wielu z nich wyjście do pracy jest też po prostu spotkaniem ze znajomymi.

Nie będziesz się już musiał uczyć
Dopiero zaczniesz się uczyć. Nieważne jaką szkołę czy studia kończysz. Życie zawodowe to ciągła nauka. Bez względu na to, gdzie się zatrudnisz, czy będzie to staż w wymarzonej firmie, czy praca dodatkowa, żeby dorobić do kieszonkowego – wszystkiego będziesz się musiał nauczyć. Każde przedsiębiorstwo jest inne, ma swoje wymagania i różne zasady. Nawet jeśli będzie to twoja piąta praca, to nadal czeka cię nauka nowych rzeczy. Uwierzysz, że pracownicy podstawowych stanowisk McDonald’s, poza technicznymi kwestiami jak np. obsługa kasy czy grilla, uczą się obsługi klienta, działania w zespole, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, zarządzania czasem i multitaskingu? Mają też jasno określoną ścieżkę kariery i mogą nawet w niespełna rok dostać stanowisko managerskie, co wiąże się z nauką odpowiedzialności za cały zespół.

Koniec z wakacjami
Doprecyzujmy – koniec z bezpłatnymi wakacjami. Według polskiego prawa każdemu pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu, czyli 4 tygodnie, kiedy możesz gdzieś wyjechać odpocząć, a i tak dostaniesz pełną wypłatę. A kiedy przepracujesz odpowiedni staż, wtedy wolnego będzie jeszcze więcej, bo aż 26 dni, czyli najlepsze wakacje dopiero przed tobą! I jaki to plus, kiedy wracasz ze świadomością, że do 10-tego i tak dostaniesz swoje pieniądze. Pamiętaj tylko, że płatne urlopy dotyczą wyłącznie osób zatrudnionych na umowę o pracę. Upewnij się, czy twój przyszły pracodawca oferuje taką formę zatrudnienia.

Poza pracą nie ma już na nic czasu
Wszystko jest kwestią dobrej organizacji. Pełny etat to 40 godzin tygodniowo, ale niektórzy pracodawcy oferują mniejszy wymiar czasu. Możesz zacząć np. od połowy, czyli 20 godzin, a dopiero po czasie, jak już się przyzwyczaisz, przejść na pełen etat. Pracownicy McDonald’s mogą zgłaszać przełożonym, w jakich porach dnia wolą pracować. Są osoby, które zaczynają rano, inne przychodzą do restauracji popołudniami albo pracują na zmianach nocnych. Mamy też pracowników, którzy studiują, są zatrudnieni w innych firmach albo opiekują się dziećmi i oni pracują np. tylko w weekendy. Pracuję w dwóch różnych miejscach i studiuję filologię francuską. Jest to możliwe, ponieważ McDonald’s oferuje elastyczny grafik. Zgłaszam przełożonym, kiedy mogę przyjść do restauracji, a oni uwzględniają moje prośby. Kończę w tym roku studia, więc czasami potrzebuję wziąć wolne, żeby się pouczyć czy pisać licencjat. Nie ma z tym problemu. Mimo że pracuję na dwóch etatach, to dbam też o kondycję. Chodzę na siłownię i na różne zajęcia fitness – dodaje Kornelia.

Nikt w pierwszym roku pracy nie zostaje managerem
Ta zasada na pewno nie sprawdza się w McDonald’s. Nasi najbardziej zaangażowani pracownicy, którzy przejdą wszystkie szkolenia, mogą liczyć na awans już w pierwszym roku zatrudnienia. Nawet po kilku miesiącach można zostać instruktorem, który szkoli nowe osoby, a niektórzy rekordziści już po dziewięciu miesiącach nosili koszulę managera. W McDonald’s jest jasno określona ścieżka kariery – każde stanowisko ma swoją charakterystykę i wymagania. Firma nagradza zaangażowanie pracowników. Wiadomo – aby awansować, trzeba się starać i wychodzić z inicjatywą. Jak widzimy, że ktoś ma więcej obowiązków, to pomagamy, a nie odliczamy czas do końca – mówi Tomasz, manager restauracji.

Nie warto odkładać życia zawodowego na później, ponieważ tracisz wtedy nie tylko możliwość osiągnięcia samodzielności finansowej, ale też szansę na poznanie nowych znajomych. Nawet tymczasowe zajęcie, dzięki któremu chcesz tylko zarobić na własne potrzeby, może dać ci wiele przydatnych później umiejętności.

Wyszukaj oferty pracy

Wpisz miejscowość lub wyszukaj  najbliższe restauracje, korzystając z geolokalizacji. Możesz też szukać ofert, wybierając stanowisko, które Cię interesuje.

Wybierz interesujące Cię oferty