Fundacja Ronalda McDonalda – aby rodzina mogła być razem Aplikuj

Fundacja Ronalda McDonalda, jak każda organizacja dobroczynna, oprócz darczyńców potrzebuje osób gotowych poświęcić swój czas i talent, by działać razem. Wspólna praca dla szlachetnego celu daje poczucie głębokiego sensu i wzmacnia więzi między ludźmi. Zwłaszcza gdy celem tym jest wsparcie dla najsłabszych członków społeczności. Wokół naszej fundacji rośnie krąg wolontariuszy, wśród nich pracowników McDonald’s. Dzięki nim hasło „Aby rodzina mogła być razem” ma wymiar konkretnego dobra, codziennej pomocy.

Fundacja Ronalda McDonalda działa w Polsce już 17 lat. Zaczynaliśmy od tematu wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. Dzięki współpracy z najlepszymi onkologami dziecięcymi stworzyliśmy program szkoleń dla lekarzy rodzinnych uzupełniający ich wiedzę z zakresu wczesnych, często niespecyficznych objawów nowotworów u dzieci. Niezwykle ważnym poszerzeniem działań profilaktycznych stał się program przesiewowych badań USG na pokładzie medycznego trucka Fundacji. Od 2005 r. ambulans Ronalda McDonalda dotarł do setek wsi i miasteczek. Lekarze przebadali na jego pokładzie blisko 60 000 maluchów. U około 30% znaleziono wcześniej niezdiagnozowane nieprawidłowości – czasem banalne, czasem jednak wymagające pilnego leczenia, w tym dwa przypadki guzów nowotworowych. Sami lekarze nie mogą zajmować się organizacyjną stroną badań. Dlatego robią to wolontariusze, dzięki którym sprawnie, bez kolejek i w miłej atmosferze rodzice mogą przebadać swoje dzieci, często po raz pierwszy w życiu. 

Nasza Fundacja jest częścią sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities. Jak sama nazwa wskazuje, głównym programem RMHC są Domy Ronalda McDonalda. Zlokalizowane przy szpitalach dziecięcych na całym świecie domy oferują darmowy pobyt rodzicom długotrwałe hospitalizowanych dzieci. To nieoceniona pomoc dla osób, których życie przybrało dramatyczny obrót po usłyszeniu diagnozy lekarskiej. Chodzi nie tylko o problem zakwaterowania blisko dziecka, gdy dom rodzinny jest w innej miejscowości, czy o możliwość zrobienia prania bądź ugotowania posiłku. To też wsparcie psychiczne udzielane przez innych rodziców i personel wspierany przez wolontariuszy. Dom Ronalda McDonalda to najlepsze miejsce, by nabrać sił do walki o zdrowie dziecka. Badania naukowe wskazują jednoznacznie, że bliskość rodzica ma ogromne znaczenie dla procesu jego leczenia.   

Pierwszy polski Dom Ronalda McDonalda działa od 3 lat przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Przyjął już  setki rodzin. Najdłuższy pobyt trwał ponad 346 dni. Trwają przygotowania do budowy drugiego domu – tym razem w Warszawie. W podobny sposób zasadę „Aby rodzina mogła być razem” realizują Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda. To zlokalizowane na terenie budynku szpitala miejsca pozwalające rodzicowi odetchnąć od szpitalnej atmosfery, zadbać o siebie, bez konieczności koczowania na karimacie przy łóżku dziecka. Pokoje rodzinne działają w Centrum Zdrowia Dziecka i dziecięcym szpitalu WUM w Warszawie. Tętnią życiem i radością wbrew wszystkiemu, w dużej mierze za sprawą wolontariuszy. A gdy nie ma możliwości wybudowania domu czy stworzenia pokoju rodzinnego, fundacja przekazuje szpitalom foteloleżanki stawiane przy łózkach dzieci.

Osoby związane z McDonald’s – franczyzobiorcy, pracownicy, dostawcy czy partnerzy biznesowi mają ogromny wkład w działalność Fundacji. Finansują, doradzają, uczestniczą w programach, świadczą organizacji swoje usługi, oferują prywatny czas, dbają o fundacyjny Dom.

"Jesteśmy wdzięczni za każdy dobry gest, za dzielenie się z gośćmi restauracji naszą ideą i wsparcie w pozyskiwaniu środków. Gdyby nie Wasze zaangażowanie, nie udałoby nam się rozpocząć budowy nowego Domu, który w przyszłości będzie służył wielu rodzinom" – mówi prof. Adam Jelonek, honorowy prezes zarządu Fundacji.

Wszystkich, którzy chcą razem z Fundacją zmieniać świat na lepsze, zachęcamy do udziału w wolontariacie. A gdy nie macie takiej możliwości, pamiętajcie o Fundacji choćby przy okazji rozliczania PIT. Aby rodzina mogła być razem!

Więcej informacji na stronie Fundacji Ronalda McDonalda.

 

Autor: Dominik Szulowski, Corporate Relations Senior Manager w McDonald’s Polska

Przeczytaj
poprzedni
27 marca 2019
Poznaj bohaterów naszej kampanii – Dominik
Przeczytaj
następny
27 września 2019
Zmiany na lepsze
Aplikuj